TERAPİ SÜRECİM

İnsanlar çoğunlukla olumsuz duygu- düşüncelerinden ve kötü anılarından kaçmaya çalışıyorlar. Ya olmamış gibi farz ederek ya da başka tarafa bakarak olumsuzluklardan kaçabileceklerine (hatta kaçmaları gerektiğine) inanıyorlar. Bu kaçışın sebebi ise, genellikle bunlarla baş edemeyeceklerinden korkmaları ya da bunları kabul edilemez bulmaları oluyor.

İzmir'de psikolog görüşmelerimde amaçladığım şey, insanların “Sadece mutluluk hissetmeliyim, aklıma sadece güzel düşünceler gelmeli!” yönündeki inançlarının aslında onları ne kadar büyük bir çıkmaza soktuğunu fark ettirip olumsuzluklarla yüzleşecek güce erişmeleri ve baş etme becerileri geliştirmeleri için destek olmak. Çünkü insan doğası, hem olumlu hem olumsuz duyguları barındırır. Her duygunun bir işlevi ve önemi vardır. Hissetmekten hoşlanmadığımız duygular (kaygı, korku gibi) mutlaka belli bir sebepten dolayı oradalar. Bu sebebi bulmadan ve anlamaya çalışmadan sadece duygudan kaçmaya odaklı yaşamak, enerjimizi tüketmekten başka bir işe yaramaz.

Terapide, sizi siz yapan tüm duygu ve düşüncelerinizi, geçmiş ve güncel hayatınızdaki önemli kişilerle olan ilişkilerinizi, hayattan ve kendinizden beklentilerinizi beraberce ele alıyoruz. Kaçmayı bırakıp incelemeye, anlamya, tartmaya başlıyoruz. Kaçtıkça büyüyen duygu-düşünceler ve olumsuz anılar yavaş yavaş anlam kazanmaya, bir karşılık bulmaya başlıyor. İzmir'de bulunan psikolojik danışmanlık merkezimde ilk seanstan itibaren öz güveninizi artırmaya, kendinizi tüm potansiyelinizle görmenize yardımcı olmaya çalışıyorum. Hatalı düşüncelerden, kalıplaşmış ve işlevsiz bakış açılarından uzaklaşarak zorluklarla baş etme becerileri geliştirmeye başladığınızda yavaş yavaş beraberce terapiyi sonlandırıyoruz.

Uzman Psikolog
Başak DALDA