MAKALELER
hipnoz
hipnozla sigara bırakma

Psikolojik Tedavide Hipnozun Yeri

Hipnoz, dünyada çok uzun yıllardan beri farklı alanlarda uygulanmakta olan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde de son yıllarda tanınmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde diş hekimliği, kadın doğum uzmanlığı ve başka pek çok uzmanlık alanında da amacına uygun olarak başarıyla uygulanmakta olan hipnoz, psikoterapilerin de önemli aracıdır.

Psikolojik Tedavide Hipnoz Ne Amaçla Kullanılır?

Devamı için tıklayınız...

Hipnoz Yöntemiyle Sigarayı Bırakmak

Sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle otomatikleşmiş güçlü bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakamamanın en büyük sebebi, sigaranın fiziksel bağımlılığından çok psikolojik bağımlılık yapan bir madde olmasıdır. Sigara içen kişiler, sigarayı keyif verici, dert ortağı, keder azaltıcı, sosyalleşme aracı, vb gibi pek çok şekilde nitelendirirler.

Bağımlılık mı Alışkanlık mı?

Devamı için tıklayınız...

alışkanlıkları değiştirmek
özgüvenli çocuk yetiştirme

Alışkanlıklarımızı Değiştirmek

Uzmanların medyada sık sık “sağlıklı yaşam” reçeteleri verdikleri günümüzde, artık hemen herkes sağlıklı bir birey olmak için NE yapması gerektiği hakkında az çok bilgi sahibi. Öneriler konunun uzmanlarından geliyor ve bu nedenle doğrulukları hakkında şüphe duymuyoruz, denilenleri yapmak istiyoruz. Hayatımızın birden fazla anında, yaşam tarzımızı değiştirerek daha sağlıklı, daha fit, daha huzurlu bir birey olmak için kolları sıvıyoruz.

İyi ama Nasıl?

Devamı için tıklayınız...

Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek

Bebeklik dönemi boyunca tüm bedensel (beslenme, banyo, tuvalet gibi) ve duygusal (sarılma, şefkat görme gibi) ihtiyaçlar ebeveynler tarafından karşılanır. Bebek, kendi bedeni üzerinde kontrol sahibi değildir. Yürümeyi öğrenene kadar yetişkinler onu nereye götürürse oraya gitmek zorundadır. Kendi ihtiyaçlarını gidermek için de yetişkinlere muhtaçtır. İhtiyaçlarını sadece ağlayarak ifade edebilir. Yetişkin kişi onun ağlamasından doğru sonucu çıkarana kadar ağlamaya devam eder ve ancak istediği şey anlaşılıp yerine getirdiğinde doyuma ulaşır, sakinleşir.

Devamı için tıklayınız...

kilo verme, kilo kontrolü
kardeş kıskançlığı

Kilo Vermede Doğru Hedef Belirlemenin Önemi

İdeal kilo mu? Sağlıklı kilo mu?

Verebileceğinden (ya da vermesi gerekenden) daha fazla kilo vermeyi hedefleyen kişilerin, hele bu kiloya bir an önce kavuşmayı istiyorlarsa, çok sık yaptıkları bir hata, günlük almaları gerekenden daha az kaloriyle beslenmeye başlamak ve bedenlerini yoksun bırakmak oluyor. Ancak, yeterli ve dengeli beslenmediği için bir süre sonra kişinin fiziksel sağlığı bozulurken, aynı zamanda da...

Devamı için tıklayınız...

Kardeş Kıskançlığı

Eve yeni bir çocuk geldiği zaman, ilk çocuk, anne babasının ilgi ve şefkatini, paylaşmak durumunda kalır. Özellikle bebeklikten kalma davranışlarını yeni yeni geride bırakmış olan anaokulu çocukları için, eve kardeş gelmesi çok önemli bir süreçtir. Bu süreç, anne baba tarafından doğru olarak idare edilebilirse, her iki çocuk da sağlıklı gelişim gösterebilirler. Aksi takdirde, ilk çocuğun kıskançlık duygusu ve buna bağlı gelişen olumsuz davranışları giderek artacak ve çocuklarının psikososyal gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Devamı için tıklayınız...

sınav kaygısı
ergenlerle iletişim

Sınav Kaygısı

Günümüzde giderek sayıları artan sınavlar (SBS, LYS, KPSS, YDS, ALES,…) nedeniyle çocuklarınızı küçük yaştan itibaren dersanelere, özel derslere yollamak zorunda kalıyorsunuz. Öğrenciler, sürekli birileriyle ve kendileriyle yarış halindeler.

Bu yoğun tempo ve yarış düzenine bazı kişiler daha kolay adapte olurken, bazı kişiler ise bu yükün altında giderek artan stres nedeniyle kaygı nöbetlerine girebiliyorlar. Bu kaygı, onların var olan potansiyellerini açığa çıkarmalarını ve başarılı olmalarını engelleyen en büyük engeldir.

Devamı için tıklayınız...

Ergenlerle Doğru İletişim

Ergenlikte bireyler kendi iç dünyalarına yönelerek “Bu dünyada benim yerim ne?” , “Neden buradayım?”, “Yaşamın anlamı ne?“ gibi varoluşsal bazı konularla yoğun bir şekilde ilgilenmeye başlarlar. Bir yandan da aile ve sosyal çevrelerinde kendilerine biçilmiş olan rolleri sorgulayıp “İlerde ne olacağım?”, “Annemle babamın benim için kurdukları hayaller benim isteklerime uyuyor mu?” gibi sorularla boğuşmaya ve kendilerince çözümler üretmeye çalışırlar. Dış dünyadan çok kendi düşüncelerine ve duygularına odaklanırlar. Ergenlik dönemi tam anlamıyla bir kimlik arayışı dönemidir. Kişinin ilerde nasıl bir yetişkin olacağı, hayatına...

Devamı için tıklayınız...

0-6 yaş çocuklarla iletişim
psikolog kimdir, ne yapar

0-6 Yaş Çocuklarla İletişim

0-6 yaş grubu çocuklarla iletişim kurarken, bir yetişkinden bekleyebileceğiniz iletişim becerilerini göstermelerini beklememelisiniz. Onlarla sağlıklı iletişim kurabilmeniz için onların bilişsel gelişim seviyelerine göre, onların anlayacağı dilde konuşmanız gerekir.

Her anne baba, çocuğunun doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü ayırt etmesini ve topluluk içinde uyumlu davranışlar sergilemesini bekler.

Devamı için tıklayınız...

Psikolog Kimdir, Ne Yapar?

Psikolog, insanın bilemediği sebepler, hayatında yaşadığı olaylar veya çevresindekilerden dolayı, davranışlarına etki ederek kendisini sıkıntıya sokan problemlerin, neden ve sonuçlarının gerek duygusal gerek mantıksal açıdan, kişi tarafından net bir açıklıkla fark edilmesininin yanında, artık sıkıntıyı atlatacak şekilde sorun ile baş edebilmesini, kabullenebilmesini sağlayarak, hayatlarındaki rahatsızlıkları çözümlemelerinde ve iç dünyalarında huzura kavuşmalarında rol oynar.

Devamı için tıklayınız...


ne zaman psikologa gitmeliyim
terapi süreci

Ne Zaman Psikologa Başvurmalıyım?

İnsanlar hayatta karşılarına çıkan kimi zorluklarla tek başlarına mücadele edebilir ve üstesinden gelebilirler. Ancak bazı zamanlarda, yaşadıkları olaylar ya da karşılaştıkları durumlar karşısında, yoğun olumsuz duygular (kaygı, öfke, umutsuzluk) hissedebilirler ve bu duygular tarafından yönetilmeye başlarlar.

Bu kimi zaman psikolojik bir hastalık nedeniyle (depresyon, sosyal fobi …gibi) bazen de yaşadıkları olayın yoğun olumsuz doğasından kaynaklanır.

Devamı için tıklayınız...

Terapi Süreci

Terapi süreci, her ekole göre farklı işler. Ancak ortak olan şey, danışanlarını tanımak ve problemlerine çözümler üretilmesine katkıda bulunmaktır.

İlk birkaç seans, kişiden kendisi ve başvuru nedeni hakkında bilgiler alınır. Kişinin yaşantısı, aile ilişkileri, sosyal ilişkileri, alışkanlıkları gibi konularda detaylı bilgi alınır. Uzman, danışanını dikkatle dinler, sözlerini olduğu kadar sözel olmayan iletişim öğelerini de (jest, mimikler, ses tonu vs) takip eder.

Devamı için tıklayınız...

okul fobisi
diş gıcırdatma

Okul Fobisi

Çoğu çocuk sabah erkenden kalkıp okula gitme fikrinden hoşlanmaz. Beş dakika daha uyumak için anne babalarıyla pazarlık yapar. Bu kadarı normal, sağlıklı tepkidir. Bu çocuklar eninde sonunda kalkar ve okul için hazırlanırlar.

Ancak bazı çocuklar bundan biraz daha fazlasını yaşarlar. Sabah kalkarken değil bir gece önceden ertesi gün okula gidecek olmanın kaygısını yaşamaya başlarlar.

Devamı için tıklayınız...

Diş Gıcırdatma Problemi

Diş gıcırdatma (Bruksizm) genellikle uyku esnasında oluşan çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Uyku sırasında meydana geldiği için bu alışkanlığa sahip bireylerin çoğu bundan habersizdir. Çene gıcırdatırlarken dışarıdan duyulabilecek bir ses çıkar. Danışanlar, genelde yakınlarının bu sesi duyması ve onları uyarmasıyla bu durumlarından haberdar olurlar.

 

Devamı için tıklayınız...

fobiler

Fobiler

Fobi, normalde korkulmayacak bir nesne ya da durumla karşı karşıya kalındığında hissedilen korkudur.

Fobiler, sosyal fobiler ve özgül fobiler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Türkiye’de kadınların %2.3’ü, erkeklerin %1.1’i nde sosyal fobiye rastlanırken, yetişkinlerin %2.7’sinde özgül fobi türlerinden en az biri görülmektedir.

Devamı için tıklayınız...

Vajinismus

Vajinismus, yani kadınlarda cinsel ilişki sırasında yaşadığı kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi durumu, yaygın görülen bir cinsel ağrı bozukluğudur. Türkiye’de her on kadından birinde görülmektedir. Dünyada kadınlarda vajinismus oranınınn %12- %17 arasında değiştiği tespit edilmiştir.

Vajinismus, fiziksel kasılmalara sebep olan psikolojik bir problemdir. Terapi ile tedavi edilebilir.

Devamı için tıklayınız...

Panik Atak

Panik atak, ilk kez başına geldiğinde kişiyi çok korkutan ve doğru uzmana başvurmazsa umutsuzluğa iten bir psikolojik bozukluk. Doğru ele alındığında ise üstünden gelinebilen bir problem.

Panik atak, yakın zamanda koşmadığınız, spor yapmadığınız ya da heyecanlanmadığınız halde birdenbire kalbinizin hızla çarpmaya başlamasıyla ve nefesinizin kesilmesiyle birlikte sizi ''panikleten''..

Devamı için tıklayınız...

Çift Terapileri

Psikoterapi, bireylere olduğu kadar çiftlere de fayda sağlar. Her ilişki, kendi içinde bir denge içindedir. Bir dinamiği vardır. Tıpkı bireyler gibi ilişkiler de doğar, gelişir ve bazen sorunlar aşılamaz hale geldiğinde varlığı sona erer.

Çift terapisi, bu konuda eğitim almış uzman kişilerce yapıldığı zaman, sona ermeye mahkum gibi görünen ilişkilerin çözümsüz görünen sorunlarına ışık...

Devamı için tıklayınız...