HİPNOZ YÖNTEMİYLE SİGARAYI BIRAKMAK

Sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle otomatikleşmiş güçlü bir psikolojik bağımlılıktır. Sigarayı bırakamamanın en büyük sebebi, sigaranın fiziksel bağımlılığından çok psikolojik bağımlılık yapan bir madde olmasıdır. Bu nedenle psikologları doğrudan ilgilendirir. Sigara içen kişiler, sigarayı keyif verici, dert ortağı, keder azaltıcı, sosyalleşme aracı, vb gibi pek çok şekilde nitelendirirler.

Bağımlılık mı Alışkanlık mı?

Çoğu sigara bağımlısı, sigara içmeyi bir bağımlılık olarak değil bir alışkanlık olarak nitelendirirler. Aradaki farkı anlamak çok kolaydır. Alışkanlıklarımızı bir gün uygulamadığımızda vücudumuz olumsuz tepkiler vermezken bağımlı olduğumuz maddeyi bir gün kullanmadığımızda vücudumuz, şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösteren bir takım olumsuz tepkiler vererek bizi bu maddeyi tüketmeye teşvik eder. Maddeyi kullandığımızda ise bu olumsuz tepkiler anında diner. Kişi de bu tepkileri bir daha yaşamamak için madde kullanımına ara vermekten korkar. Sigara içen kişilerin, paketlerinde az sayıda sigara kaldığını fark ettiklerinde otomatik olarak etrafta sigara temin edebilecekleri bir dükkan olup olmadığını kontrol ettiklerini ve eğer temin edebilecekleri bir dükkan yoksa gerginlik, huzursuzluk yaşadıklarını görmekteyiz. Bu da sigaranın basit bir alışkanlık değil tedavi edilmesi gereken bir madde bağımlılığı olduğunun en basit göstergesidir.

Neden Hipnoz Yöntemi?

Sigarayı bırakmak, fiziksel bağımlılıktan çok psikolojik bağımlılık nedeniyle kişilere zor gelmektedir. Sigarayı bırakmada kullanılan diğer yöntemlerin hepsi sadece kişiyi sigaranın fiziksel bağımlılığından kurtarmakta ve kişinin fiziksel olarak sigara ihtiyacını engellemeye yöneliktir. Oysaki sigara bırakan kişilerin yeniden sigaraya başlamasında, fiziksel ihtiyaç değil psikolojik etkenlerin rol oynadığı bilinmektedir. Örneğin, sigara içen kişi bazı günlük aktivitelerin (kahveyle, alkolle birlikte sigara içmek) sigarasız tat vermediği gibi hatalı bir inanışa sahiptirler. Sigarayı bıraktıkları takdirde bu aktivitelerden de zevk alamayacaklarına inanırlar. Aynı zamanda, stresli durumlarda sigara içmeye alışkın olan kişi, sigaranın stresi azaltmakta aktif rol oynadığı gibi yanlış bir inanışa da sahiptir ve sigarayı bırakmakla strese gireceğini düşündüğünden, sigara bırakma düşüncesi daha çok sigara içmesine neden olabilmektedir. Otomatik olarak sigarayla bağdaştırılan bu günlük aktivitelerin, sigarasız da zevk alınarak yapılabildiğinin fark edilmesi, sigarayı bırakmada büyük önem taşır.

Seans sırasında Neler Yapılıyor?

Sigara bırakma programı, bir seans ön görüşme + dört seans hipnoz (peş peşe dört gün) şeklinde uygulanmaktadır. Ön görüşme sırasında psikolog tarafından kişinin sigara bağımlılığıyla ilgili detaylı bilgi alınır, sigaranın psikolojik bağımlılığı hakkında bilgi verilir ve kişiye hipnoz seanslarıyla ilgili açıklama yapılır. Sonraki dört seansta peş peşe günlerde kişiye hipnoz uygulanır. Bu hipnoz seansları, 10-15 dakikalık bir öngörüşme, sonrasında 60 dakikalık hipnoz seansı ve hipnoz sonrası 5-10 dakikalık değerlendirme şeklinde toplam 90 dakika sürmektedir. Bazı durumlarda bu süre yarım saat kadar uzayabilmektedir. Uzayan seanslardan ek ücret talep edilmez.

Sigara bırakma hipnozunun dört gün üst üste uygulanmasının başlıca sebebi, bağımlılıktan kurtulmanın alışkanlık değişimlerine göre daha kapsamlı bir çalışma gerektirmesidir. Bu dört gün boyunca kişinin günlük hayatındaki rutininden koparak yeni bir düzen kurabilmesi için çalışılır. Seansların tamamı bitmeden işe gitmemeleri, sigara içen arkadaşlarıyla bir araya gelmemeleri sigaradan kurtulma konusunda kişilere yardımcı olmaktadır. Hipnoz seansları sırasında psikolog tarafından kişiye verilen uygun telkinler sayesinde, seanslar bittikten sonra artık sigara onlar için bir gereklilik, bir ihtiyaç olmaktan çıkacak ve bu ortamlara girip sigarayı çağrıştıran uyaranlarla karşılaştıklarında sigaradan uzak durabileceklerdir.

Sigaradan Kalıcı Olarak Kurtulmaya Hazır Mısınız?
Sigara Bırakma Hipnozuna Başlamadan Önce…

Randevu almadan önce sigarayı bırakmaya kesin karar vermiş olmalısınız. Psikolog ile yapılan ön görüşmede sigarayı bırakmaya yüzde yüz karar vermediği anlaşılan kişilere hipnoz seansı uygulanmamaktadır.

Ön görüşme yapıldıktan sonra, hipnoz seanslarına başlamaya karar verirseniz, seanslara başlamadan önce, eğer çalışıyorsanız işinizden dört gün izin almanız gerekmektedir. Aksi takdirde, uygulamanın verimliliği düşecektir.

Uzman Psikolog
Başak DALDA