izmir hipnoz

 

Hipnoz Nedir?

Hakkında Yanlış Bilinenler

Hipnoterapi

Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Kullanıldığı Alanlar

Seanslar

Dünyada Hipnoz

 

 

Hipnoz Nedir?


Farkındalığınızın arttığı, zihninizi faydalı telkinlere açabildiğiniz ve hayal gücünüzü hayatınıza fayda sağlayacak şekilde kullanabildiğiniz doğal bir süreçtir.

Herkes transı farklı şekilde yaşar. Kişiye özel bir deneyimdir. Ancak danışan her zaman kontrol sahibidir. Genel olarak, hipnotik trans gevşetici, hoş ve huzurlu bir deneyimdir. Hipnozdayken, çevrenizdeki tüm uyaranların farkında olmaya devam edersiniz, hatta ayıkken duyamadığınız kadar kısık sesleri daha net duyabilirsiniz.

Hangi aşamasında olursanız olun, o an sizin için uygun olan aşama odur. Doğru ya da yanlış deneyimlemek diye bir şey yoktur. Sadece farklı şekilleri vardır ve hepsi de iyidir.

Yukarı

 

Hakkında Yanlış Bilinenler!!!
Yukarı

Hipnoterapi

 

 

Hipnoterapi, “Hipnoz” ve “Psikoterapi” kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuş bir isimdir.

Hipnoterapi, bu konuda eğitim almış olan bir psikolog veya psikiyatrist tarafından, kişinin psikolojik probleminin çözümüne yönelik uygun sözel telkinlerin, psikoterapi yöntemleriyle birleştirilerek uygulandığı tedavi yöntemidir. Bu psikolojik bir tedavi süreci olduğundan, uygulayan kişinin insan psikolojisi üzerine yeterli ve geçerli bir eğitim almış bir uzman olması gerekmektedir.

Psikoterapiden farkı, kişinin bilinçaltıyla çalışılmasıdır. Psikoterapilerde, psikolog, danışanının bilinçli zihnine hitap eder. Kişinin kendisiyle ve dünyayla ilgili algılarında bu şekilde değişiklikler elde etmeye çalışır. Hipnoz sırasında, psikolog uygun teknikleri kullanarak kişinin o anki probleminin kökenlerini bilinçaltında araştırır, çözümü için çalışır ve seans sonunda kişiyi tekrar bilinçli hale getirir. Bu yöntem, psikoterapilere göre hem daha kısa sürer hem de çalışılan alan bilinçaltı olduğu için, seanslar yeteri kadar uygulandığında, verilen telkinler kişinin kalıcı olarak işlenmiş olur ve kişinin hayatında gözle görülür değişikliklere yol açar.

Eğitimli uzman kişiler tarafından uygulandığında, hiçbir yan etkisi yoktur. Psikolog, sadece sözcükleri kullanarak danışanını transa sokar ve bilinçaltına ulaşır. Bilinçaltı, kalkanları olmayan zihin yapısı olarak tanımlanabilir ve bir insanın çocukluktan itibaren yaşadığı olaylar, oluşturduğu inanç kalıpları, en derinde yatan korkuları hep bilinçaltında depolanır ve ömür boyu orda saklı kalır.

 

Yukarı

 

Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Yukarı

 

Kullanıldığı Alanlar


Hipnoterapi yöntemi, kendi başınıza çözmekte zorlandığınız hemen her probleminiz için kullanılabilir. Değiştirmek veya kurtulmak istediğiniz düşünce ve davranışlarınız, size çok ağır gelen ve uzun süredir kurtulamadığınız olumsuz duygularınız (kaygı, öfke, umutsuzluk vs). Bazı fiziksel problemler de bu yöntemle tedavi edilebilir. Aşağıda, hipnoterapi ile çalışılan bazı ana başlıklar belirtilmiştir.


            Kedi- Köpek Fobisi yüzünden sokakta yürürken hep diken üstünde misiniz?

            İğne Fobisi nedeniyle kan veremiyor musunuz?

           Dişçi Fobisi yüzünden bir türlü ağrıyan dişinizi kontrol ettiremiyor musunuz?

           Uçak Fobisi yüzünden uzun saatler otobüsle yolculuk ederek vakit mi kaybediyorsunuz?

           Karanlık Fobisi yüzünden geceleri odanızda tek başınıza uyuyamıyor musunuz?

Yukarı

 

Seanslar

 

Hipnozun kaç seans yapılacağı en sık karşılaştığım sorudur. Bir problemin kaç seansta çözüleceği, problemin niteliğine, kişinin iş birliğine ve danışan - psikolog arasındaki uyuma göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle standart bir seans sayısı vermek doğru olmaz.


Bununla birlikte, bazı konulardaki uygulamalar için yaklaşık seans sayıları verilebilmektedir. Örneğin sigara bırakma için bir ön görüşme (hipnoz uygulanmaz) ve ardından yaklaşık 4- 5 seans hipnoz uygulaması yapılarak tamamlanabilmektedir. Kilo verme amaçlı başvuran kişilerle de yaklaşık 5-6 seans hipnoz uygulaması yapıldıktan sonra yemek yeme davranışlarında gözle görülür bir farklılık meydana gelmektedir.

Yukarı

 

Dünyada Hipnoz

 

Hipnoz yöntemi dünyada çok uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanıldığı halde maalesef ülkemizde hala hakkında çok az ya da yanlış bilgiler bulunmaktadır. Dünyada saygın kuruluşlar tarafından kabul edilip uygulanan bir yöntemdir. Sadece ruh sağlığı alanında değil, tıbbın pek çok farklı alanında kullanılmaktadır.

Amerika ve İngiltere gibi dünyanın önde gelen iki ülkesinde, Hipnoz Dernekleri uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Detaylı bilgi için; “American Hypnosis Association” ve “The Hypnotherapy Association UK”.

Cerrahi alanda, uzman psikologlar ve eğitimli kişiler tarafından hiç ilaç kullanmadan sadece hipnoz yöntemiyle hastalara anestezi ve analjezi uygulanabilmektedir. Dünyada bu anlamda en yaygın kullanım alanı, ağrısız doğum yöntemidir. Literatürde, “Hypnobirthing” olarak geçen bu yöntem sayesinde, anne adaylarına hamilelikleri süresince bu amaca yönelik hipnoz seansları uygulanarak kişi doğuma hazırlanmakta ve bilinçaltına doğru telkinler verilmektedir. Bu sayede doğum anında, kendisine önceki seanslarda öğretilen yöntemlerle kendi kendini transa alarak hiçbir ağrı sızı hissetmeden normal doğum gerçekleştirmektedir.

Ayrıca dünyada diş tedavileri sırasında da kullanılmaktadır. Gerekli eğitimi alan diş hekimleri tarafından, ağrısız diş operasyonları için kullanılmaktadır.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Ülkemizde de yeni yeni tanınan ve eğitimleri verilmeye başlanan hipnoz, uzman kişilerce ve doğru amaç için uygulandığı taktirde, insanların hayat kalitesini büyük ölçüde artırmaktadır. İzmir Bostanlı'da bulunan merkezimizde de uygulanmaktadır.

Yukarı