basak dalda

HAKKIMDA

Psikoloji lisans eğitimimi ve Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanını edindim. Üniversite eğitimim devam ederken çeşitli devlet hastanelerinde yetişkin ve çocuk psikiyatrisi bölümlerinde stajlarımı tamamladım ve bu süre boyunca ruh sağlığı alanında pek çok farklı danışanla karşılaşıp onların tedavilerini gözlemleme fırsatı buldum.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, çeşitli anaokullarında ve beslenme merkezlerinde görev aldım. Sonrasında bir Tıp Merkezi’nde tam zamanlı olarak danışan kabulüne başladım. Burada bireysel ve aile problemleriyle ilgili başvuran pek çok danışanla çalışma ve tecrübelerimi artırma fırsatı buldum.

İş hayatıyla eş zamanlı olarak mesleki becerilerimi geliştirmek adına çeşitli eğitimler aldım. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi, anaokullarında çalıştığım dönemde çocukların iç dünyalarını anlamam ve onlara doğru şekilde yaklaşabilmem adına büyük katkı sağladı. Aynı zamanda ebeveynlere de çocuklarıyla sağlıklı ve yapıcı ilişkiler kurmaları adına yararlı bilgiler verme imkanı buldum.

Türkiye’de alanındaki en saygın kurumlardan olan Psikoterapi Enstitüsü’nde Hipnoz Eğitimi aldım. Bu eğitimin, lisans ve yüksek lisansta almış olduğum psikoloji eğitimime büyük katkısı oldu. İnsanı geçmişi ve bugünüyle, güçlü ve güçsüz yanlarıyla, zihninin bilinçli ve bilinçsiz alanlarıyla bir bütün olarak ele almamı sağladı. Eğitimi tamamladıktan sonra, hipnozu bireysel terapi seanslarımda kullanmaya ve güzel geri dönüşler almaya başladım. Örneğin, çalıştığım farklı beslenme merkezlerinde, hipnoz yardımıyla kişilere doğru yemek yeme alışkanlığı edinmelerinde yardımcı oldum. Halen hipnozu duygusal yemek yeme, irade sağlayamama, anlamlandırılamayan içsel çatışmalar, motivasyon eksikliği gibi çeşitli konularda terapi sürecinde yardımcı olarak kullanıyorum.

Aile Danışmanlığı Eğitimi ve CİSED tarafından verilen Vajinismus Eğitimi’ni tamamladım. Bu eğitimler sayesinde çiftlere hem iletişim problemlerinde hem de cinsel ilişkiye girememe gibi büyük sıkıntı yaratan belirgin bir konuda yardımcı olmaya başladım.

Şu anda İzmir’de kurucusu olduğum psikolojik danışmanlık merkezinde 15 yaş üstü bireylere bireysel psikoterapi ve çift/aile danışmanlığı uyguluyorum. Her danışanın kendi bireysel farklılıklarını ve ihtiyaçlarını göz önünde tutarak eklektik bir bakış açısıyla terapilerimi sürdürüyorum.