DİŞ GICIRDATMA PROBLEMİ

Diş gıcırdatma (Bruksizm) genellikle uyku esnasında oluşan çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Uyku sırasında meydana geldiği için bu alışkanlığa sahip bireylerin çoğu bundan habersizdir. Çene gıcırdatırlarken dışarıdan duyulabilecek bir ses çıkar. Danışanlar, genelde yakınlarının bu sesi duyması ve onları uyarmasıyla bu durumlarından haberdar olurlar.

Diş gıcırdatıp gıcırdatmadığınızı anlamak istiyorsanız şu belirtilere dikkat etmenizde fayda var:

Diş gıcırdatması problemi yaşayan kişiler, kimi zaman gecenin bir yarısı baş ve çenelerindeki ağrıyla uyanmakta ve gün boyu bu ağrı nedeniyle zor zamanlar yaşamaktadırlar. Genellikle kişilerin doktora başvurma sebepleri bu ağrılardan kurtulmaktır.

Psikolog Desteğiyle Çözümü Mümkün

Diş gıcırdatmasına yol açan en önemli faktörün stres olduğu bilinmektedir. Psikolojik sıkıntıların gece uyku esnasında diş sıkma, diş gıcırdatma şeklinde dışa vurulduğu görülmektedir. Dolayısıyla, iyileşme görülebilmesi için bu probleme yol açan psikolojik stres faktörlerinin araştırılıp çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu nedenle psikologdan destek alınmalıdır.

Hipnoz bu süreçte önemli bir yardımcıdır. Diş gıcırdatma genelde uyku sırasında gerçekleştiğinden, bilinçsiz yapılan bir davranıştır. Yapılan görüşmelerde danışandan edinilmiş bilgiler, hipnoz telkinlerine yön verir. Telkinler, doğrudan her danışanın kendi görüşmeleriyle şekillenir. Hipnoz yardımıyla, kişinin bilinçaltına ulaşılarak uyku sırasında çene, yanak ve boyun kaslarını gevşetmesine yardımcı olacak ve bunu kalıcı hale getirecek telkinlerde bulunulur. Bir yandan stres faktörleriyle baş etmenin uygun yollarını öğrenirken bir yandan da hipnoz yardımıyla kaslarını gevşetmesi, rahat uyku uyuması sağlandıkça, kişinin diş gıcırdatma problemi birkaç seansta ortadan kalkabilmektedir. Dişlerde kalıcı bir hasara yol açmadan ve günlük hayatı çok olumsuz etkilemeye başlamadan uzman bir psikologa başvurmak önemlidir.

Uzman Psikolog
Başak DALDA